Leštidlo – oplach do myčky
141 Kč / kg
Bojuje proti vytváření nehezkého bílého povlaku na nádobí. Ty se berou z minerálních usazenin a proti nim účinně působí kyselina citronová obsažená v oplachu. Spolu s ní stojí ve zbroji rostlinné mýdlo a líh. Tak jednoduché složení to je. Obejde se bez optických zjasňovačů a syntetických vůní, aby jídlo a pití z nádobí chutnalo tak, jak má a ne po čisticím prostředku.
Jedná se o důležitou součást “eko-myčkování”. Bez něj se každý prášek i gel do myčky budou cítit neúplní. Přihoďte k nim do trojice ještě sůl do myčky.
Jak používat
Když na myčce rozsvítí se kontrolka, je potřeba dolít leštidlo (a když ani to nepomůže, tak bude problém někde jinde :))
Myčka sama provádí dávkování během mycího procesu, dokud leštidlo nedojde a pak se znovu ozve.
Kolik leštidla se do mycího procesu dávkuje je však na myčce potřeba nastavit. Je potřeba se s tím trochu pomazlit dle tvrdosti vody. Ale každá myčka je jiná a tak je potřeba to ozkoušet.
Při bílém povlaku na nádobí:
Pokud se po umytí na skle vyskytují usazeniny z vody, je potřeba upravit dávkování leštidla podle návodu k myčce a podle stupně tvrdosti vody. Nejprve zkuste dávkování leštidla snížit na minimum a pak postupně přidávat, dokud se nedostanete na optimální výsledek.
Jak správně celkově udržovat myčku na nádobí se dočtete níže.
Upozornění
VAROVÁNÍ. Hořlavá kapalina a páry. Je-li nutná lékařská pomoc, mějte po ruce obal nebo štítek výrobku. Uchovávejte mimo dosah dětí. Chraňte před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení. Zákaz kouření. PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. Skladujte na dobře větraném místě. Uchovávejte v chladu.
Likvidace: použitý obal po vypláchnutí odevzdejte do tříděného komunálního odpadu, zbytek nespotřebovaného výrobku odstraňte s přebytkem vody do kanalizace.
Další informace
CO ZPŮSOBUJE BÍLÝ POVLAK NA NÁDOBÍ A JAK SE HO ZBAVIT?
Povlak je způsoben usazenými minerály z vody. Je nutné používat Oplach - leštidlo, pravidelně doplňovat sůl do myčky a čistit filtr i celou myčku.
Pokud zůstává na nádobí bílý povlak, máme vyzkoušeno, že pro lepší výsledek mytí někdy stačí ubrat leštidlo. Nastavení dávkování leštidla se liší myčka od myčky. U některých značek je nutné se poradit s návodem, která tlačítka v jakém pořadí mačkat, neboť intuitivně na to přijít takřka nelze.
ČIŠTĚNÍ MYČKY NÁDOBÍ
Pro optimální výsledek ekologického používání myčky na nádobí je třeba spotřebič pravidelně čistit. Četnost si odvodíme podle toho, jak často myčku používáme, jak máme tvrdou vodu a jak ušpiněné nádobí do ní dáváme. Bývá to 1x měsíčně nebo i 1x za týden.
Čistíme filtr myčky, který po vyjmutí otřeme suchou papírovou utěrkou, jednou za čas jej propláchneme v lázni z horké vody s rozpuštěným perkarbonátem. (Dáme filtr do hrnce či dřezu. Zasypeme lžící perkarbonátu, zalijeme horkou vodou a necháme vybublat. Filtr několikrát otočíme, aby byl proces účinný ze všech stran. Poté filtr ještě opláchneme pod tekoucí vodou.)
Velký vliv na kvalitu mytí má čistota ramen. Je velmi vhodné jednou za čas je vymontovat a propláchnout vodou pod tlakem - děláme to tak, že odmontujeme sprchovou hlavici a do otvoru ramene myčky pustíme proud vody. Pokud ramena nečistíte pravidelně, možná se budete divit, až to uděláte poprvé, co vše se v nich nachází a znemožňuje průtok vody.
K celkovému čištění myčky použijeme perkarbonát sodný, spolu s kyselinou citronovou. Stačí po lžíci od každého nasypat na dno a myčku bez nádobí zapnout na celý mycí cyklus na maximální teplotu.
TEPLOTA VODY
Pokud používáme prostředky bez enzymů, jako jsou ty naše, nastavujeme vyšší teploty. Obdobně jako u praní v pračce, považujeme ekologický dopad zvýšení teploty oproti dopadu používání syntetických a toxických prostředků za výrazně přijatelnější. Finanční náklady na zvýšení teploty máme prozkoumané u pračky, kde 10 °C znamená cca 70 halířů.
PŘECHOD Z KONVENČNÍCH PROSTŘEDKŮ DO MYČKY NA EKO PROSTŘEDKY
Začínáme vyčištěním myčky (popsáno výše). Oplach doplníme do zásobníku, až dojde, sůl také.
Jak nakupovat
Drogerii je možno natočit do jakékoliv lahve, která je alespoň částečně průhledná, tedy je vidět stáčené množství. Předcházíme tak přetečení při plnění lahve. Šířka hrdla nehraje roli, umíme si pomoci trychtýřem. Lahve mohou být skleněné či plastové, postačí i obyčejná zavařovací sklenice, ale většinou se osvědčilo nechat si natočit oplach do vymyté nádoby od dopotřebovaného pracího prostředku. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme proto také nepoužívat obaly např. od džusů a jiných potravin, které jsou zvyklé používat samy děti.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.
Zboží dostáváme v 25l stáčecím plastovém barelu, který poslušně vracíme dodavateli ke znovunaplnění.
Složení
15-30 % kvasný líh, 5-15 % kyselina citronová, < 5 % neionický rostlinný tenzid
Dodavatel/výrobce: TIERRA VERDE s.r.o., Brno
Vyrobeno v: ČR
Související produkty
Změkčovač vody
170 Kč / kgPrací prášek na pleny a bílé prádlo
173 Kč / kgOpalovací krém Butterbean Organics BIO
0 Kč / ksČokoláda mléčná
544 Kč / kg