Prací soda
43 Kč / kg
Peru pereš pereme. A když si chcete doma zahrát na malého chemika, můžete si sami namíchat prací prášek nebo vyrobit gel na praní.
K jejím přednostem patří, že chrání pračku před usazováním nechtěného vodního kamene. Také odstraňuje fleky na prádle a rozpouští tuk. Přidává se k praní velmi zašpiněného prádla (například pracovních oděvů).
Jak používat
Doma si můžete sami vyrobit svůj prací prášek nebo gel na praní tzv. Mýdlový sliz. Jedná se o ekologický, účinný a velmi levný prostředek na praní veškerého prádla. Jeho výroba je snadná a rychlá, kór máme-li k dispozici předdělané vločky a nemusíme si sami strouhat mýdlo. POZOR ale, v tvrdé vodě je praní s mýdlovým slizem problematické – mýdlo se v ní sráží. Dochází k výraznému šednutí prádla, které je způsobeno sraženým mýdlem i nečistotami usazenými v textilu. Proto doporučujeme spolu se slizem používat i máchadlo.
Mýdlový sliz
Potřebujeme: 175 g mýdlových vloček nebo nastrouhaného olivového mýdla (veganská varianta), 150 g práškové prací sody (rozpouští tuk, změkčuje vodu, odstraňuje skvrny a dezinfikuje), vodu a velkou nádobu - zavírací.
Vločky nasypeme do kyblíku s asi litrem horké vody, mícháme a rozpouštíme. Přidáme sodu, mícháme a také necháme rozpustit. Celý kyblík dolijeme horkou vodou do 10 litrů. Vody může být více i méně, sliz je pak řidší nebo hustší, podle čehož upravujeme dávkování. Po vychladnutí má gelovou až pudinkovou konzistenci.
Sliz dávkujeme přímo do bubnu pračky, zhruba 250 mililitrů na jedno praní. Dávka závisí na koncentraci slizu, tvrdosti vody a stupni znečištění prádla. Prvních pár praní je potřeba trochu experimentovat a zkoušet.
Prací prášek
Smícháme sodu na praní s mýdlovými vločkami nebo nastrouhaným olivovým mýdlem (vegan varianta) v poměru 4:1 (např. 400 gramů sody a 100 gramů mýdla). Pečlivě a opatrně mísíme, dáváme pozor, abychom se nenadýchali sody. Prášek zavřeme do kbelíku s víkem nebo patentní sklenice, jinak vysychá. Dávkování přizpůsobíme velikosti pračky a množství prádla. Doporučujeme 2 až 3 lžíce na 5 až 6 kg prádla. Pokud budete mít na tmavém prádle po vyprání bílé šmouhance, příště uberte dávkování. Pro praní bílého prádla a jako prevenci zašednutí přidáme lžíci perkarbonátu.
Při tvrdé vodě doporučujeme přidat změkčovač vody, jelikož v tvrdé vodě má mýdlo sníženou účinnost. Sráží se s minerálními látkami obsaženými ve vodě. Sraženiny se usazují v textilu a způsobují jeho tvrdnutí a zašednutí.
Místo aviváže a k neutralizaci a vypláchnutí zbytků mýdla z prádla použijte ke každému praní máchadlo. Lze si ho i doma vyrobit z kyseliny citronové či octa.
Skvrny opatrně předepereme žlučovým mýdlem. Plošně zaneřáděné prádlo necháme odmočit: rozpustíme 1-2 lžíce perkarbonátu v tak teplé vodě, jak dané prádlo snese, prádlo necháme namočené nejlépe přes noc.
Upozornění
VAROVÁNÍ. Způsobuje vážné podráždění očí. Nevdechujte prach. PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření.
Likvidace: Nespotřebovaný výrobek odevzdejte ve sběrném místě pro zvláštní nebo nebezpečné odpady. Použitý obal po důkladném vyprázdnění/vypláchnutí odevzdejte do tříděného odpadu.
Další informace
Další názvy: soda na praní, pH plus, prací soda, uhličitan sodný.
Jedná se o tzv. těžkou sodu ve formě granulek.
Zvýšení pH: 100 g / 10 m3 zvýší pH přibližně o 0,2. Záleží na složení vody.
Ideální hodnota je 7,1 - 7,5
Změkčení vody: Váže ionty Ca2+ a Mg2+ za vytvoření ve vodě nerozpustné soli
Jak nakupovat
Na sypkou drogerii si vemte krabičku či zavařovací sklenici, kterou doma najdete a která je dobře uzaviratelná. Dají se použít například i velké plastové kbelíky od mléčných výrobků či marmelád. Nejlepší je používat původní obaly od drogerie a ty si u nás nechávat znovu naplnit, nedojde tak k záměně. Pokud nepoužíváte původní obal, určitě ho dobře označte či popište fixem (máme na to fixy i přímo na prodejně), abyste si zboží nespletli s potravinou! Doporučujeme také nepoužívat obaly přímo označené jako potravina, kterou jsou zvyklé používat samy děti.
Pytlíky na drogerii nedoporučujeme kvůli její prašnosti a možnosti kontaminace celého nákupu při poškození sáčku. Jedině snad znovupoužitelné ziplockové plastové sáčky.
Nezapomeňte si vzít vlastní obal, jeho váhu umíme při vážení vynulovat, platíte jen za čistou váhu zboží. Pro případ nouze máme k dispozici na bezplatné zapůjčení vymyté sklenice ze skleničkové banky – darované od zákazníků.
Zboží dostáváme v 25kg několikavrstvém papírovém pytli, mezi papírovými vrstvami je i jedna plastová. Pro recyklaci pytle rozkládáme na jednotlivé druhy a třídíme do modrých a žlutých kontejnerů. Pytle od drogerie nepoužíváme dále jako obalové materiály kvůli možné kontaminaci.
Složení
Uhličitan sodný - Na2CO3
Obsah uhličitanu sodného: min. 99,0 %
Obsah chloridu sodného: max. 0,50 %
Obsah oxidu železitého: max. 0,004 %
Nerozpustný zbytek: max. 0,08 %
Dodavatel/výrobce: FICHEMA s.r.o., Brno
Související produkty
Gel na praní bez vůně
133 Kč / kgFiltr na kávu
59 Kč / ksŽínka kuchyňská
97 Kč / ks